Мария се отнася към балета с отдаденост на учен, за който успехът на текущия експеримент (разбирайте, конкретното балетно движение) ще доведе до прекрасно откритие и ще направи живота по-добър. И това става - животът на танцьорите става значително по-лесен, когато балетът им влезе под кожата, та даже и отвъд нея. От начина, по който преподава тя, струи топлота, грижа (към крехката все още връзка между балета и изпълнителя).... и една наполовина изпята нотка на строгост, примесена с младежка шеговитост, която загатва на учениците, че балетът в крайна сметка е сериозна работа.
Ето как Мария отговори на няколко въпроса:
Какво дете беше като малка? Танцуваше ли?
Удоволствието да танцувам е откакто се помня. Родителите ми, макар да бяха с професии далеч от изкуството, бяха почитатели на класическата музика. Пусках любима плоча и си танцувах сама в хола-това бяха мигове на несподелено щастие!
Занимаваш се с класически балет почти цял живот. Така ли си го представяше или искаше да правиш друго?
Не, не съм имала друго желание освен да се занимавам с танц! Моето хоби е моя професия!
Била си солист на Държавната опера и балет. С какво помниш тези години?
От 1986 г. съм в Операта. От тогава съм и със съпругът ми Георги Сяров- премиер балетист в операта. Заедно сме пътували на турнета в Египет, Испания, Холандия,Турция,Германия... Вълнуващи преживявания! Това което остава в мен са многото и различни спектакли, колегите, работата с различни хореографи- благодарна съм за преживяното в балета на Софийска опера.
Казват, че „балетната техника е тиранична и много трудна. Никога не става лесна – тя става възможна.“ Споделяш ли тази мисъл?
Да, наистина постигане на майсторство в балета изисква продължителен, упорит, но и интелигентен труд. За да се превърне тялото в перфектен инструмент, трябва да се следват физичните закони заедно със спецификата на анатомията. Когато успееш да вложиш правилно принципите в тялото, когато използваш правилните мускули и координация-става по-лесно!
Съществува представата, че балетът съчетава нежността и грациозната лекота с твърдата дисциплина и многото труд. Вярно ли е това или нещата изглеждат така само на повърхността?
Тази представа е вярна. Освен дългия път за овладяване на движенията, необходимо е тялото постоянно да се поддържа във форма.
Какво виждаш обикновено в хората, на които преподаваш? Как ги променя балетната практика?
Упражненията на балетния екзерсис не са само за деца. Любителите на балета, които се осмеляват да дойдат в залата и да опитат tendu, plie, port de bras, усещат полезността и успяват да се насладят на красива поза или лекота при скок. А тези които са достатъчно постоянни и упорити- достигат до там докъдето не са очаквали преди! А за работата ми със съвременни танцови изпълнители бих казала, че е откриване на нови хоризонти. За да може балетът да е по-близък до тях и по-функционален!
Ти си хореограф на балет „Сюиви“ и правите спектакли, които представяте благотворително. Разкажи за това. Как започна и защо го правите?
Нямаше да мога да се нарека хореограф, ако не бяха хората, сформирали балет "Сюиви", които ми гласуваха доверие и докато заедно не създадохме прекрасния балет "Палечка". Балет "Сюиви" е създаден от хора с различни професии, обединени от любовта към балета. Те отдават свободното си време, средства и енергия за да се сътвори истински спектакъл. Много добре се получи и "Коледен сън" през декември. Благодарни сме, че успяхме да развълнуваме деца със сценичните образи и да зарадваме други деца с даренията, които успяхме да съберем! Ще продължаваме с оптимизъм!
Как би изразила твоето отношение към балета и танца като цяло?
Балетът, Танцът- това е моят живот! Бих искала до самия край да бъдем заедно!
Информация за групите по класически балет,на които Мария Гезенчова е ръководител, можете да намерите от тук http://www.derida-dance.com/qs/bg/za-lyubiteli/klasicheski-balet-nachinaeshti
< Prev | Next > |
---|